September 19th, 2019
Ważna jest sprawa znaku kąta 5. Wzory dostosowane są do oznaczeń przyjętych w niniejszej pracy, tzn. do b ujemnego, gdy odpór skierowany jest ku górze. Wówczas wartość Q jest również ujemna, a wartość z dodatnia. W równaniu przed pierwiastkiem wystąpi wtedy znak plus. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Pręty nośne luku dachowego w miejscu podpory A przechodzą w konstrukcję gzymsu. Oprócz tych prętów węzły podporowe, w których występują momenty utwierdzenia, wzmocnione są dodatkowymi wkładkami. Przy prawej podporze B te same pręty nośne łuku dachowego łączą się na styk z prętami uzbrojenia gzymsu. Takie zaprojektowanie wkładek ma na względzie uproszczenie montażu, a poza tym pozwala ono na ułożenie prętów uzbrojenia luku już po zabetonowaniu belki wezgłowiowej z gzymsem. Ściąg żelbetowy i wieszaki oblicza się na rozciąganie bez uwzględnienia przekroju betonu. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Tarczownice stanowią konstrukcję przestrzenną, składającą się z cienkich płaskich płyt połączonych z sobą monolitycznie. Płyty tarczownic mogą być kształtu prostokątnego, trójkątnego i trapezowego. Tarczownice podobnie jak powłoki walcowe dzielimy na jedno i wieloczłonowe. Ograniczenie tarczownic, podobnie jak i powłok, stanowią belki brzegowe lub wezgłowiowe oraz przepony. Rozstaw przepon nie powinien być większy niż 30 m. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Kopuły żebrowe stosowane są najczęściej w przypadkach, gdy oświetlenie wnętrza wymaga umieszczenia świetlików w kopule. Świetliki takie rozmieszcza się zwykle między żebrami kopuły. Konstrukcję nośną tego typu kopuły stanowią żebra biegnące w kierunku południkowym i równoleżnikowym. Zebra południkowe połączone są w wezgłowiu belką pierścieniową, przejmującą naprężenia rozciągające. W pobliżu wierzchołka kopuły stosuje się zwykle drugi pierścień, łączący żebra południkowe i przenoszący naprężenie ściskające. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Rozpiętość kopuł bezżebrowych dochodzi do 60 m. Przy odpowiedniej krzywiźnie kopuły występują w niej tylko naprężenia ściskające zarówno w kierunku południkowym jak i równoleżnikowym. Odpowiednio do kierunku działania sił, zbrojenie powłok rozmieszcza się w kierunku równoleżnikowym i południkowym, przy czym liczba prętów zbrojenia południkowego wzrasta w kierunku wezgłowi kopuły. W przypadku kopuł o większych rozpiętościach, gdy grubość powłok wynosi 8 cm i więcej, stosuje się podwójną siatkę wkładek w celu zapobieżenia powstawaniu rys termicznych lub skurczowych. W wezgłowiu kopuły, gdzie występują znaczne siły rozporowe, stosuje się silnie zbrojony pierścień. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Pod określeniem dachów wiszących rozumiemy przekrycia dachowe, w których konstrukcję nośną stanowią liny, zwisające swobodnie między podporami kształcie krzywej łańcuchowej przy obciążeniu ciężarem własnym. System ten odznacza się lekkością przekrycia (poniżej 100 kG na 1 m2) i możliwością pokonywania znacznych rozpiętości (ponad 100 m). Stąd też rozwiązanie takie spotyka się coraz częściej przy projektowaniu pomieszczeń o dużych rozpiętościach, jak hal kongresowych, sal koncertowych, targowisk itp. Na linach zwisających w odstępach 0,5+2,0 m naciągamy siatkę stalową, pokrytą betonem narzutowym (torkretem), układamy prefabrykowane płyty żelbetowe z blachy falistej, z plastiku lub tp. Przeważnie dach taki jest ocieplony. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Przekrycie wiszące obliczamy na ciężar własny, śnieg i wiatr. Ten ostatni jest groźniejszy jako podmuch (ssanie), który przyjmuje się o ok. 500/0 większy od wiatru z zewnątrz. Tę wielkość potwierdziły badania na modelach. Między wielkością ssania a ciężarem własnym dachu powinien zachodzić związek: ciężar własny1113 ssanie wiatru> , . Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Zbrojone płyty gazobetonowe produkowane są z różnych rodzajów gazobetonu jak Siporex, Ytong, Celonit o wymiarach: szerokość 50 cm, grubość 6,25+20 cm, długość 2,0+6,0 m. Długość oparcia na murze przyjmuje się minimum 7 cm, a na belkach żelbetowych minimum 5 c lub 1/80 rozpiętości w świetle podpór. Płyty układa się na warstwie zaprawy cementowej 1 : 4. Belki (płatwie) żelbetowe mają wbetonowane strzemiona wystające na zewnątrz, przez które przewleka się stal okrągłą (/J 3+4,5 mm stanowiącą zbrojenie spoin podłużnych między płytami. Spoiny te, jak również i spoiny poprzeczne wypełnia się zaprawą cementową 1 : 3 po uprzednim starannym ich oczyszczeniu i nasyceniu wodą. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Uwagi ogólne Monolityczne dachy żelbetowe eliminują tylko drewno konstrukcyjne z więźby dachowej. Dalszym postępem w kierunku niemal całkowitego usunięcia drewna z konstrukcji dachowej są dachy prefabrykowane. Z punktu widzenia wielkości elementów możemy dachy prefabrykowane podzielić na: a) dachy prefabrykowane z elementów małowymiarowych o ciężarze pojedynczego elementu nie przekraczającym 300 kG, b) dachy prefabrykowane z elementów wielkowymiarowych. O ile pierwsze z nich mogą być montowane ręcznie lub przy użyciu lekkich podnośników, o tyle drugie wymagają zastosowania budowlanych żurawi montażowych. 4.3.2. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Płuczki z rurą przelewową nie pozwalają na znaczne podniesienie się zwierciadła wody do płukania gromadzonej w studzience. Wskutek tego parcie wody na klapę nie przekracza wielkości dopuszczalnej, umożliwiającej swobodne otwarcie klapy. – Studzienki przepadowe. Stosowane są przy znacznym spadku terenu, jeżeli spadek kanału przekracza spadek dopuszczalny i powstają prędkości niszczące kanał. Wysokość uskoku daje się co najmniej 3 m, w celu zmniejszenia tego rodzaju studzienek. Read the rest of this entry »
Comments Off